Oszustwo kryptowalutowe: NYAG blokuje rogi firmom z oszustwami o wartości 1 mld USD

New York AG Letitia James pozywa NovaTech i AWS Mining za oszustwo kryptowalutowe o wartości 1 miliarda dolarów wymierzone w społeczności imigrantów i religijne.

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

  • Nowojorska prokurator generalna Letitia James pozwała dwie firmy kryptowalutowe za oszustwo o wartości 1 miliarda dolarów wymierzone w imigrantów i grupy religijne.
  • NovaTech Ltd jest oskarżona o zebranie od inwestorów ponad 1 miliarda dolarów, ale wykorzystanie jedynie 26 milionów dolarów do handlu, co doprowadziło do jej upadku w 2023 roku.
  • AWS Mining Pty Ltd rzekomo obiecała potroić inwestycje poprzez wydobycie kryptowalut przed upadkiem w 2019 roku.

Nowojorska prokurator generalna Letitia James zainicjowała pozew przeciwko dwóm podmiotom kryptowalutowym i ich współpracownikom, twierdząc, że kolosalne oszustwo kryptowalutowe o wartości 1 miliarda dolarów było wymierzone głównie w imigrantów i grupy religijne. Pozew złożony w sądzie stanowym na Manhattanie oskarża NovaTech Ltd i AWS Mining Pty Ltd o wykorzystywanie przekonań religijnych swoich inwestorów do zorganizowania jednego z najbardziej znaczących oszustw na arenie walut cyfrowych.

Firmy kryptowalutowe nadużywają wiary do oszustw finansowych

NovaTech Ltd, badana od czasu upadku w 2023 r., rzekomo zgromadziła od inwestorów ponad 1 miliard dolarów w ciągu prawie czterech lat. Jednak zaledwie 26 milionów dolarów z tych funduszy zostało wykorzystanych w działalności handlowej. AWS Mining Pty Ltd jest oskarżona o podobne oszustwo, obiecując potrojenie wkładów inwestorów poprzez wydobycie kryptowalut – twierdzenie, które doprowadziło do jej upadku w 2019 roku. Obie firmy podobno wykorzystywały platformy społecznościowe, grupy modlitewne, a nawet komunikację za pośrednictwem WhatsApp, często wykorzystując język kreolski, aby skutecznie docierać do społeczności Haitańczyków i innych imigrantów.

Co więcej, współzałożyciele NovaTech, Cynthia i Eddy Petion, podobno mieszkają w Panamie. Cynthia Petion, samozwańcza „wielebna CEO”, rzekomo przedstawiała firmę jako boską wizję, ale prywatnie kpiąco odnosiła się do siebie jako „Zookeeper”, odrzucając swoich inwestorów jako część kultu. Te rewelacje podkreślają manipulacyjne taktyki stosowane w celu zwabienia niczego niepodejrzewających ofiar do programu.

Oszustwo kryptowalutowe wymierzone w oszczędności społeczności imigrantów

Pozew szczegółowo opisuje, w jaki sposób NovaTech i AWS Mining działały jako klasyczne piramidy finansowe, kusząc uczestników bonusami za rekrutację nowych inwestorów. Dodatkowo, NovaTech był zamieszany w prowadzenie schematu Ponziego, wykorzystując fundusze od nowych inwestorów do wypłacania rzekomych „zysków” i premii wcześniejszym uczestnikom. Ten niezrównoważony model nieuchronnie doprowadził do upadku obu przedsiębiorstw, pozostawiając tysiące inwestorów bez oszczędności życia.

Prokurator generalny James potępił działania tych firm, podkreślając zagrożenia stwarzane przez nieuregulowane platformy kryptowalutowe.

„Te firmy kryptowalutowe były skierowane do imigrantów i społeczności religijnych z obietnicami wolności finansowej, ale zamiast tego ukradły ich pieniądze i opróżniły ich oszczędności życia” – stwierdził James.

Jej biuro domaga się teraz zadośćuczynienia dla ofiar, odszkodowania cywilnego i całkowitego zakazu działalności w branży papierów wartościowych dla zaangażowanych stron.

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours