Bitcoin ETF FOMO uspokaja się, oto co mówią dane opcji

Cena Bitcoina doświadczyła gwałtownego wzrostu, przekraczając 43 000 USD i rejestrując 2,2% wzrost w ciągu ostatnich 24 godzin. Kapitalizacja rynkowa Bitcoina zbliża się do poziomu 850 miliardów dolarów. Warto zauważyć, że pomimo presji na sprzedaż na rynku BTC, fundusze ETF Bitcoin nadal przyciągają znaczną uwagę i napływy. Wydaje się jednak, że początkowe FOMO (Fear of Missing Out) związane z pojawieniem się ETF-ów Bitcoin ustępuje, biorąc pod uwagę stosunkowo stonowane wyniki ceny BTC.

Nastroje tłumu Bitcoin ETF ulegają znacznym zmianom
W niedawnej analizie przeprowadzonej przez dostawcę danych on-chain Santiment, historyczne wzorce dyskusji tłumu wokół Bitcoina przeszły znaczącą transformację, sygnalizując zmianę nastrojów rynkowych.

Tradycyjnie wysoki wskaźnik dyskusji w tłumie skupionych na Bitcoinie sygnalizuje wskaźnik strachu. Santiment zauważa jednak, że od połowy 2023 r. narracja uległa zmianie. Entuzjazm i optymizm otaczający fundusze ETF (Exchange-Traded Funds) dla Bitcoina zmieniły narrację, przekształcając wysokie dyskusje na temat Bitcoina we wskaźnik chciwości. Zmiana ta wynika z nierealistycznych oczekiwań dotyczących wyników rynkowych w następstwie zatwierdzenia ETF.

Po zatwierdzeniu ETF-ów Bitcoina przez SEC trzy tygodnie temu, Santiment obserwuje normalizację tego wskaźnika. Analiza wskazuje jednak na potencjalne ryzyko: jeśli wysokie dyskusje na temat altcoinów przewyższą dyskusje na temat Bitcoina w pierwszym tygodniu lutego, może to zepchnąć wskaźnik dyskusji na temat Bitcoina do niedźwiedziej “niezdrowej” strefy.

W przeciwieństwie do poprzednich skoków dominacji społecznej Bitcoina, które zwiastowały przewidywalne szczyty rynkowe, negatywny skok w tym kontekście może wskazywać, że Bitcoin jest ponownie pomijany.

Santiment zauważa, że pomimo ostatnich spadków, fundusze ETF Bitcoin nadal przyciągają znaczny wolumen obrotu. Pod względem wolumenu na czele znajduje się $ARKB, a tuż za nim $FBTC. Warto zauważyć, że wieloletni fundusz Grayscale Bitcoin Trust GBTC odnotował spadek wolumenu, podczas gdy inne odnotowały wzrost.

Dane dotyczące opcji Bitcoin
Zgodnie z danymi Greeks.Live, prawie 22 000 opcji BTC wygaśnie dzisiaj, 2 lutego, a współczynnik Put Call wyniesie 0,66. Punkt Maxpain został zidentyfikowany na poziomie 42 000 USD, przy znacznej wartości nominalnej wynoszącej 960 mln USD, co dodaje znaczenia zbliżającemu się wygaśnięciu opcji.


Rynek kryptowalut wykazywał względną stabilność przez cały tydzień, przy czym zarówno RV (zmienność zrealizowana), jak i IV (zmienność implikowana) wykazywały tendencje spadkowe dla głównych terminów. Godnym uwagi wydarzeniem jest wprowadzenie dodatkowego kapitału na rynek kryptowalut poprzez fundusze ETF Bitcoin spot, sygnalizujące zmianę w miarę spowalniania wyprzedaży w skali szarości.

Jeśli chodzi o handel blokowy, widoczna jest bardziej stonowana aktywność, charakteryzująca się redukcją pozycji przez niektóre wieloryby. Redukcja ta wynika przede wszystkim ze strategii realizacji zysków związanych z obstawianiem ruchów ETF. Patrząc w przyszłość, entuzjaści rynku oczekują kolejnego znaczącego rozwoju, a spekulacje dotyczące halvingu Bitcoina zyskują na popularności.

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours